Vývojové dielne a laboratóriá  

   

Domov > Organizačná štruktúra > Ďalšie organizačné súčasti > Vývojové dielne a laboratóriá

Vývojové dielne a laboratóriá TU vo Zvolene

Vývojové dielne a laboratóriá (VDL) plnia funkciu celouniverzitného pracoviska od roku 1971, keď skončila výstavba komplexu hál, laboratórií a administratívnych priestorov s celkovou výmerou 8 100 m2. Počas svojej existencie prešli rôznymi fázami vývoja. Ich poslanie sa vyvíjalo v súlade s vyučovacím procesom a vedeckou profiláciou Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) resp. TU. Svoj najväčší rozvoj a aktivitu zaznamenali v osemdesiatych rokoch. V súčasnosti sú z dôvodu nedostatku financií v útlmovom režime a na svoju exisenciu si čiastočne zarábajú podnikateľskou činnosťou.

Kým do roku 1987 pracovali VDL len pre potreby VŠLD, resp. TU, dňa 1. mája 1987 bolo zriadené Realizačné centrum VDL, kde sa začali poskytovať práce a služby pre mimouniverzitné subjekty.

Do zriadenia tohto pracoviska sa priemerný stav pracovníkov  VDL pohyboval priemerne okolo 60 zamestnancov. Postupom času sa stavy zamestnancov znižovali. V roku 1999 bol už stav 24 zamestnancov  VDL a 15 zamestnancov RC - VDL. V roku 2001 pred vznikom úprav financovania VDL bol stav zamestnancov 22 VDL a 12 RC - VDL. V súčasnosti pracuje vo VDL 5 zamestnancov.

Z tejto stručnej štatistiky vyplýva, akými zmenami vlastne VDL počas svojej existencie prešli. V dielenských halách, ktoré majú v súčasnosti rozlohu 4 536 m2, sa nachádza plne vybavená strojárska dielňa, ktorá je od 01. 07. 2006 v prenájme spoločnosti IDS, s. r. o., pobočka Zvolen a dielňa ostrenie drevoobrábacích nástrojov. Táto kovovýroba v minulosti produkovala rôzne prototypy a zlepšovacie projekty v oblasti lesníckej a drevárskej výroby, ale aj v iných odvetviach. Bol to napr. naviják DN-35 pre lesnú ťažbu dreva v kombinácií s lanovkou, ovládaný rádiopovelmi, ktorý bol ocenený za najlepší vyriešený výskumno-vývojový problém prezentovaný na výstave NOVTECH 1996. Ďalej tu bol vyvinutý valčekovací stroj VS-PS pre úpravu predpätia pásových píl a pásových listov do rámových píl, ktorý bol takisto ocenený na výstave NOVTECH 1996. V roku 2001 bola ukončená výroba prototypu jednobubnového navijáka JN-40 pre lesnícku prevádzku, ktorý je v súčasnosti v skúšobnej prevádzke.

Pracovisko brusiarne VDL vykonáva zváranie pásových píl v ochrannej atmosfére argónu, merania a nastavenie napätia pásových píl neinváznou metódou priamo na stroji a ostrenie a opravy drevoobrábacieho náradia s výmenou SK plátkov.

Drevárska prevádzka je vybavená základnými drevospracujúcimi zariadeniami, je pracoviskom lúpania dýh a ich ďalšieho spracovania. Stolárska dielňa je vybavená základnými stolárskými strojmi a nástrojmi. Ďalej je tu pracovisko povrchovej úpravy, kde sa realizuje úprava povrchov dreva a kovov. Najmodernejšie pracovisko je osadené laserom CO2  o výkone 100 W, ktorý pracuje na vlnovej dĺžke 10,6 mikrometra v infračervenej oblasti spektra. Laser reže drevo, kov, plexisklo a plasty, prípadne gravíruje rôzne nápisy a obrázky na tieto materiály vrátane skla. Laser je využívaný spolu s CNC súradnicovým stolom. V októbri 2006 bolo uvedené do prevádzky pracovisko prvostupňového spracovania drevnej suroviny - horizontálna kmeňová pásová píla HTŽ 1000 pre porez výrezov do priemeru 800 mm a dĺžky 6 000 mm. V roku 2014 bol zakúpený CNC obrábací stroj Z5TECH.

Drevovýroba sa špecializuje na výrobu nábytku rôzneho druhu, dodáva kompletné interiéry reprezentačných a spoločenských miestností, stolárske výrobky ako okná, dvere, záhradné nábytky, altánky a i. V spolupráci s laserovým pracoviskom vyrába intarzované parkety, obklady a i.  

English

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Streda, 20. Septembra 2017.
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57588