Header

Predátorské publikovanie

POZOR NA PREDÁTORSKÉ PUBLIKOVANIE!

Vo svete vedeckého publikovania sa v poslednej dobe čoraz častejšie stretávame i s tzv. predátorskými časopismi a vydavateľmi.

Predátorský časopis možno charakterizovať ako časopis, ktorý:

  • zneužíva myšlienku otvoreného prístupu vo svoj prospech
  • vzniká primárne s cieľom vyberať autorské publikačné poplatky a generovať zisk
  • nevzniká za účelom podpory a rozvíjania vedeckej komunikácie

Predátorské časopisy vznikajú za účelom vlastného finančného zisku na úkor kvality. Priekopníkom v odhaľovaní podvodných vedeckých časopisov je Jeffrey Beall, knihovník z University of Colorado, ktorý pred niekoľkými rokmi začal systematicky mapovať časopisy podozrivé z "predátorstva". Na svojom blogu sprístupňuje dva pravidelne aktualizované zoznamy: a) zoznam samostatných časopisov, tj. "list of standalone journals" obsahujúci jednotlivé predátorské časopisy a b) zoznam vydavateľstiev, tj. "list of publishers", ktorý poukazuje na pochybné vydavateľstvá (zoznamy nie sú aktívne od januára 2017!!).. O zaradení do zoznamu rozhoduje na základe kritérií, ktoré okrem iného zohľadňujú edičné postupy a dodržiavanie etických noriem.

Fenomén predátorského publikovania vznikol rozmachom zlatej cesty otvoreného publikovania. Predátorom ide hlavne o príjmy z poplatkov od autorov. Podvodné praktiky takýchto vydavateľov poškodzujú celú myšlienku Open Access, ako nového modelu vedeckej komunikácie, ktorého cieľom je bezbariérový, tj. voľný a bezplatný prístup k vedeckým informáciám pre kohokoľvek, kto prejaví záujem. 

 

NOVÁ STRÁNKA VENOVANÁ PROBLEMATIKE PREDÁTORSKÝCH ČASOPISOV

STOP PREDATORY JOURNALS


 


Skoč na navigáciu

Online katalóg

Otváracie hodiny

Aktuality

SAIA informuje

SAIA a SLDK Vás pozývajú na informačný seminár "Študuj, skúmaj, cestuj so SAIA", ktorý sa uskutoční dňa 6.6.2017 o 13,00 hod. v Informačno-vedeckom centre SLDK...

Výstava fotografií Človek a huby

LF, FEE a SLDK pri TU vo Zvolene Vás srdečne pozývajú na výstavu Človek a huby, ktorá je sprístupnená v priestoroch SLDK od 17.2.2017. Tešíme sa na Vašu účasť!

Pozor na predátorské publikovanie

SLDK na svojich stránkach zverejnila aktuálne informácie o praktikách predátorských vydavateľov...

Citačný manager Citace PRO

Citačný manažér Citace PRO - prístup pre TU vo Zvolene...

Journal Citation Reports

Prezentácia Journal and Highly Cited Data (Journal Citation Reports & Essential Science Indicators) a novinky na platforme Web of Science zo dňa 16. februára 2016