Príprava metodiky financovania vysokých škôl už začala

Rektori najväčších výskumných univerzít sa dňa 5. júna 2015 stretli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom, aby diskutovali o príprave metodiky financovania vysokých škôl na budúci rok. Ministerstvo tak začína pracovať na metodike oproti minulým rokom s predstihom, aby na vysokých školách opäť nedošlo k rozpočtovému provizóriu.

„Mesiac jún bude obdobím intenzívnych rokovaní s predstaviteľmi akademickej obce a intenzívnej technickej práce na ministerstve tak, aby sme v septembri predložili kompletnú metodiku,“ povedal Draxler. Rektori zároveň vyjadrili požiadavku, aby rezort školstva pripravil rámce pre dlhodobé financovanie univerzít.

Minister rektorov zároveň informoval, že na budúci týždeň dôjde k transformácii Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ k vytvoreniu Výskumnej agentúry, cez ktorú sa bude čerpať štrukturálna pomoc pre oblasť vedy a výskumu.

Vytvorenie tejto inštitúcie predpokladá národná Stratégia pre inteligentnú špecializáciu (RIS 3). Minister a rektori sa zhodli na tom, že je dôležité navyšovať váhu súťažného financovania vo financovaní vysokých škôl. Minister rektorov uistil, že ako prvý krok bude jeho snaha o navýšenie objemu prostriedkov, ktorý na vysoké školy ide prostredníctvom grantovej Agentúry pre podporu vedy a výskumu (APVV).

Stretnutia sa za vysoké školy zúčastnili:

Rudolf Kropil (prezident SRK a rektor TUZVO), Anton Čižmár (TU KE), Karol Mičieta (UK BA), Robert Redhammer (STU BA), Peter Bielik (SPU Nitra), Milan Trunkvalter (ŽU Žilina) a Ladislav Mirossay (UPJŠ).

Zdroj: http://www.minedu.sk/priprava-metodiky-financovania-vysokych-skol-uz-zacala/


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Utorok, 19. Septembra 2017.
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57585