Prezident SR Andrej Kiska navštívil TUZVO

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska navštívil Technickú univerzitu vo Zvolene v utorok 11. apríla 2017 pri príležitosti prednášky a diskusie s jej študentmi.

Prezidenta SR Andreja Kisku privítal na pôde Technickej univerzity vo Zvolene prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Prezident Kiska sa pred prednáškou stretol s vedením univerzity, ktoré mu predstavilo univerzitu, jej zameranie a postavenie v štruktúre vysokých škôl na Slovensku. Zaujímala ho stratégia univerzity a Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Hovorili aj o odchode študentov do Českej republiky. Nevynechali ani diskusiu o problematike lesníctva, ochrany prírody a ekosystémových službách.

Následne sa prezident Slovenskej republiky stretol so študentmi TU vo Zvolene, ktorým prezentoval svoju kariérnu cestu a nevyhol sa ani aktuálnym témam. V diskusii odpovedal na rôzne otázky študentov, ktorých zaujímala reforma vysokých škôl, aktuálne dianie v slovenskej spoločnosti a možnosti riešenia problémov napríklad v zdravotníctve a školstve.

Technická univerzita vo Zvolene je spolu s ďalšími univerzitami v strednej Európe pokračovateľka tradícií jednej z najstarších vysokých škôl technického zamerania v Európe i vo svete, banskoštiavnickej Baníckej akadémie. Založená bola pred viac ako dvesto päťdesiatimi rokmi, v roku 1762, ediktom cisárovnej Márie Terézie Habsburskej. Po rozdelení Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva, sídliacej od roku 1946 v Košiciach, bola v roku 1952 vytvorená Vysoká škola lesnícka a drevárska, s dvomi fakultami: Lesníckou a Drevárskou, ktoré našli svoj domov v srdci Slovenska, vo Zvolene, v prirodzenom centre lesníctva a drevárstva. V roku 1991 k nim pribudla Fakulta ekológie, od roku 1995 s názvom Fakulta ekológie a environmentalistiky a v roku 1996 zatiaľ posledná Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky. Svoju jedinečnosť, ktorú nadobudla v histórii, sa jej podarilo udržať si až dodnes.

TU vo Zvolene dosahuje veľmi dobré výsledky na národnom i medzinárodnom poli. Podľa výsledkov komplexnej akreditácie v roku 2015 sa Technická univerzita vo Zvolene zaradila medzi 7 najlepších univerzít na Slovensku.

Je jedinečnou inštitúciou zameranou ťažiskovo na oblasti les – drevo – ekológia a environment – výrobná a environmentálna technika – obnoviteľné zdroje s primeraným rozšírením pôsobenia do príbuzných a aplikačných oblastí, ktorými sú najmä prírodné a technické vedy, ekonómia, manažment a umenie. TU zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie ako úspešná verejná vysoká škola vo všetkých troch stupňoch štúdia. Študenti majú možnosť vybrať si z 33 študijných programov na prvom stupni štúdia, 35 študijných programov na druhom stupni štúdia a z 33 študijných programov na treťom stupni štúdia. Štúdium prebieha aj v dennej, aj v externej forme v rámci univerzitných študijných programov a štyroch fakúlt. TU vo Zvolene ponúka možnosť študovať niektoré študijné programy v anglickom jazyku, ako aj možnosť vycestovať na štúdium alebo stáž do zahraničia. Svoje štúdium na TU úspešne ukončilo celkovo 25 912 absolventov na prvom a druhom stupni štúdia a 846 absolventov na treťom stupni štúdia na TU vo Zvolene od svojho vzniku.


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Nedeľa, 20. Augusta 2017.
Meniny má Anabela, zajtra Jana.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57418