Úspešní absolventi TUZVO sa podelili o svoju cestu za úspechom

Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO) v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR zorganizovala Prezentačný deň podnikov. O svoje skúsenosti, postrehy po ukončení štúdia a o cestu za úspechom sa podelili viaceré významné osobnosti, medzi ktorými boli aj úspešní absolventi TUZVO.

Podujatie oficiálne otvoril rektor Technickej univerzity vo Zvolene prof. Ing. Rudolf Kropil, CSc., ktorý privítal všetkých hostí: „Som rád, že na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa koná prezentačný deň podnikov, ktorý signalizuje prepojenie vysokoškolského vzdelávania s praxou. To, že úspešní predstavitelia významných podnikov sprostredkujú svoje poznatky našim študentov považujem za podstatný kontakt, vďaka ktorému naši absolventi môžu nájsť tu správnu cestu pre svoj profesionálny život.“

Podujatie sa konalo v rámci aktivít národného projektu „Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti“. Tento projekt sa sústredí na študentov vysokých škôl na celom území Slovenskej republiky s výnimkou Bratislavského kraja. Projekt vznikol ako reakcia na potreby trhu práce. Je potrebné, aby boli podporované také študijné programy, ktoré sú žiadané aj na trhu práce a preto je nutné prepojiť vysokoškolské vzdelanie s trhom práce. „Je dôležité, aby sa nadaní, flexibilní a dobre pripravení absolventi okamžite uplatnili na trhu práce a pomáhali rozvíjať našu ekonomiku,“ poznamenal odborný garant tohto projektu Ing. Štefan Chudoba, PhD. z Centra vedecko-technických informácií SR, ktorý sa taktiež zúčastnil Prezentačného dňa podnikov na pôde univerzity.

Medzi ďalších zaujímavých hostí patril aj Ing. Jozef Spevár, štátny tajomník na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý je jedným z úspešných absolventov TUZVO. Hovoril o 30 rokoch odpracovaných v jednej firme, a to v štátnych lesoch. V agrorezorte sa venuje najmä lesníckym témam. Podľa jeho slov je potrebné sa zapájať do výrobného procesu už počas štúdia. Sám naďalej spolupracuje so svojou alma mater a tvrdí, že lesnícke vzdelanie je univerzálne. Ing. Igor Patráš, prezident Zväzu spracovateľov dreva SR hovoril o šanci pre adekvátne uplatnenie pre aktívnych študentov. On sám sa počas štúdia zameriaval na chemické spracovanie dreva, celulózy a papiera, a už od svojej mladosti pracoval v drevospracujúcom priemysle. Jeho cesta za úspechom bola inšpiratívna najmä pre študentov Drevárskej fakulty. Cez svoj osobný príbeh ukázal, že sa úspech dá dosiahnuť aj bez veľkého kapitálu.

O spolupráci univerzity a Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o. vo svojom vystúpení hovoril jej personálny riaditeľ Ing. Roman Nosko. So študentmi sa podelil o svoje zásluhy na úspechu v spoločnosti, ktorá sa na Slovensku vypracovala na vyššiu úroveň ako jej sesterské spoločnosti v Číne, USA alebo Nemecku. O možnostiach podnikania v našom regióne porozprával absolvent Technickej univerzity vo Zvolene Ing. Vlastimil Záchenský, ktorý je v súčasnosti manažérom technických služieb. Cestu za úspechom by charakterizoval najmä tak, že absolventi by sa mali snažiť ponúknuť zamestnávateľovi niečo viac ako ostatní. Ing. Rudolf Kaštan, absolvent Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky TUZVO hovoril o práci v jednom z najstarších podnikov na Slovensku, a to v Mincovni Kremnica. Ako sa na Slovensku podniká so vzdelaním Lesníckej fakulty ozrejmil prítomným Ing. Viktor Zubaj. Téma zaujala najmä študentov Lesníckej fakulty TUZVO, ktorá si naďalej udržuje svoje vedúce postavenie v rebríčkoch ARRA v kategórii poľnohospodárskych vied najmä pre zvyšujúci sa záujem o štúdium. „Ako dobre, že som sa naučil rezať s pílkou,“ hovoril o svojich začiatkoch. Ing. Branislav Máša, tiež úspešný absolvent TUZVO – Fakulty ekológie a environmentalistiky, rozprával o predpokladoch úspechu profesie environmentálneho inžiniera. Profesia environmentálneho inžiniera je veľmi žiadaná na trhu práce, ale žiaľ, často je obsadzovaná absolventmi iných odborov. Podľa jeho slov je environmentálne inžinierstvo multidisciplinárny odbor. TUZVO mu ponúkla vysokú odbornú vybavenosť pre svoje budúce povolanie.

O svoje rady, ako sa stať úspešným po ukončení univerzitného štúdia sa podelilo viacero ďalších osobností z významných spoločnosti z okolia. Študenti si mohli pozrieť aj prezentačné stánky všetkých zúčastnených podnikov vo vestibule budovy. Na organizačnom zabezpečení za TUZVO sa podieľal prorektor pre pedagogickú prácu RNDr. Andrej Jankech, PhD. „Je dôležité, aby sa aj naďalej pokračovalo v komunikácii s úspešnými absolventmi, ktorí sa svojimi schopnosťami dokázali presadiť v podnikovej sfére. Týmto spôsobom odovzdávajú svoje cenné skúsenosti a môžu byť inšpiráciou pre súčasných študentov na univerzite,“ poznamenal po skončení podujatia.

 

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Utorok, 19. Septembra 2017.
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57585