Minister školstva Juraj Draxler navštívil Technickú univerzitu vo Zvolene

Úvodné pracovné rokovanie s rektorom TU vo Zvolene Rudolfom Kropilom bolo venované otázkam rozvoja TU vo Zvolene, plánom a zámerom univerzity na najbližšie obdobie, účasti TU vo výzvach operačných programov EÚ, ďalej procesu komplexnej akreditácie, otázkam tvorby metodiky a rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu, výsledkom hospodárenia a rozpočtu TU na rok 2015.
Po pracovnom stretnutí hostia navštívili Laboratórium molekulárnej genetiky Katedry fytológie Lesníckej fakulty. Na základe výzvy Akreditačnej komisie k projektu „Identifikácia špičkových vedeckých tímov vysokých škôl na Slovensku“ bol kolektív vedecko-pedagogických pracovníkov z katedry navrhnutý ako špičkový tím v oblasti výskumu 19. Poľnohospodárske a lesnícke vedy, s názvom špičkového tímu: Biologické základy pestovania lesa s jeho vedúcim Dušanom Gömörym.
V Hale vedecko-experimentálnych pracovísk TU hostia z ministerstva školstva navštívili laboratórium virtuálnej reality, ktoré spravuje Katedra hospodárskej úpravy lesa a geodézie (KHÚLaG) Lesníckej fakulty. Oboznámili sa s rastovým modelom SIBYLA na prognózovanie vývoja lesa, ktorý bol vyvinutý pracovníkmi katedry. Zároveň si prezreli zariadenie slúžiace na zobrazovanie virtuálneho lesa s názvom CAVE. Vedúci KHÚLaG Marek Fabrika informoval ministra školstva o využívaní rastového simulátora a zariadenia CAVE v procese výučby, vedeckého výskumu a praxe. Približne 20 vedeckovýskumných a pedagogických zamestnancov univerzity a viac ako 100 študentov 2. a 3. stupňa štúdia ich ročne využíva v rámci učebných predmetov „Počítačom podporované modelovanie lesa“ a „Informatika“. Okrem toho v rámci popularizácie vedy zariadenie CAVE ročne navštívi cca 1000 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska.
Na záver si hostia prezreli učebne B3 a B8, ktoré boli zrekonštruované v rámci projektu s príspevkom zo štrukturálnych fondov EÚ, ďalej učebne v štádiu prebiehajúcej rekonštrukcie B2 a B9 a učebňu B 10 pred rekonštrukciou.

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Rudolf Kropil, rektor TU vo Zvolene a Ladislav Paule, vysokoškolský učiteľ Katedry fytológie v Laboratóriu molekulárnej genetiky.

Zľava: Peter Valent, doktorand KHÚLaG, Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Rudolf Kropil, rektor TU vo Zvolene a Marek Fabrika, vedúci KHÚLaG v Laboratóriu virtuálnej reality Katedry hospodárskej úpravy lesa a geodézie.


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Nedeľa, 20. Augusta 2017.
Meniny má Anabela, zajtra Jana.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57418