Biomimicry Global Design Challenge 2015

Dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene získali medzinárodné ocenenie. Na prestížnej celosvetovej súťaži v USA dostali Cenu publika People´s Choice Award za projekt Balcony Cultivator.
Slovenskí dizajnéri z Technickej univerzity vo Zvolene sa zaslúžili o významný medzinárodný úspech. Tím Five4Life získal za projekt balkónového skleníka cenu People's Choice Award v hlavnej kategórii profesionálov na prestížnej celosvetovej súťaži Biomimicry Global Design Challenge 2015 v USA.
Súťaž s témou Food System organizoval The Biomimicry Institute v spolupráci s nadáciou Ray C. Anderson Foundation. Hlavnou výzvou pre zúčastnené projekty bola aplikácia biomimikry princípov v zmysle inovatívnych riešení pre zlepšenie kvality života v budúcnosti. Do súťaže sa celkovo zapojilo viac ako 1 900 riešiteľov z viac ako 70 krajín celého sveta, ktorí pracovali v tímoch. V silnej konkurencii sa interdisciplinárny tím z Technickej univerzity vo Zvolene kvalifikoval do finále, kde prezentovali projekt s názvom Balcony Cultivator. O konečnom výsledku sa rozhodlo 4. októbra 2015 v Texaskom Austine za účasti ôsmich finalistov, vrátane slovenského tímu.
Tím Five4Life tvorili dizajnéri z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Zuzana Tončíková a Miroslav Chovan; Aneta Pilušová (ČR) a David Jurík, ktorí boli v čase podávania projektu študentmi prvého stupňa študijného programu Interiérový dizajn a vedeckí pracovníci Technickej univerzity pre oblasť lesníctvo, ekológia, biológia a fyzika: Miloš Gejdoš, Tomáš Gergeľ a Miroslav Němec.
Balcony Cultivator predstavuje produkt určený pre kategóriu ľudí, žijúcich v obytných domoch s balkónom, loggiou, respektíve terasou, ktorí sa zaujímajú o pestovanie nenáročných, biologicky čistých plodín pre vlastnú spotrebu. Funguje na princípe uzavretého ekosystému s možnosťou tvorby a cirkulácie výživných prírodných látok v pôde a s kolobehom vlhkosti, ktorú si dokáže zabezpečiť z okolitého vzduchu. Samozavlažovací povrch kupoly kultivátora je inšpirovaný makroštruktúrou kože jašterice Texas Horned Lizard žijúcej v púšti, ktorá si prostredníctvom nej dokáže zhromaždiť dostatočné množstvo vody na prežitie z okolitého vzduchu.

Viac o výsledkoch súťaže: http://challenge.biomimicry.org/en/blog/and-the-winners-are

Balcony Cultivator - 2015 Biomimicry Global Design Challenge Finalist from Biomimicry Institute on Vimeo.


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Pondelok, 21. Augusta 2017.
Meniny má Jana, zajtra Tichomír.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57420