Akademický Zvolen privíta 10 folklórnych súborov

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Technická univerzita vo Zvolene a mesto Zvolen organizujú XXII. ročník festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2015, ktorý sa bude konať vo Zvolene v dňoch 7. až 9. júla 2015.

Festival Akademický Zvolen je trvalou súčasťou kultúrno-spoločenského života tohto regiónu. Festival sa vo Zvolene pravidelne realizuje od roku 1973 a získal si pevné miesto v reťazci folklórnych podujatí na začiatku leta na Slovensku. Za dlhé roky svojej existencie si získal veľkú popularitu u obyvateľov Zvolena a tiež u jeho návštevníkov. Festival pomáha ďalej rozvíjať ľudové tradície, piesne a tance, prostredníctvom ktorých nezabúdame na život našich predkov. Festival je súťažný, laureát festivalu získa tradičné ocenenie, akým je Zvolenská fujara.

Na 22. ročníku festivalu vystúpi 10 súborov zo Slovenska. Okrem domáceho folklórneho súboru Poľana, ktorý pôsobí pri Technickej univerzite vo Zvolene od roku 1955, sa počas festivalu predstaví folklórny súbor Technik Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý je najstarší spomedzi všetkých zúčastnených a ktorý sa radí medzi najstaršie folklórne súbory na Slovensku. Diváci budú môcť vidieť vystúpenia folklórneho súboru Ekonóm, ktorý pôsobí pri Ekonomickej univerzite v Bratislave, a ktorý tvoria študenti bratislavských stredných a vysokých škôl prichádzajúci z rozmanitých regiónov. Pod novým vedením sa divákom predvedie folklórny súbor Borievka, ktorý pôsobí pri Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Z Košíc sa predstaví aj folklórny súbor, ktorý síce reprezentuje Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika iba od roku 2011, ale jeho začiatky siahajú až do roku 1963, a to folklórny súbor Hornád. Na festivale vystúpi aj vysokoškolský folklórny súbor Torysa, ktorý je jedným z akademických umeleckých telies Prešovskej univerzity v Prešove. Z Nitry pricestujú až dva folklórne súbory, ale súťažiť bude len jeden, a to folklórny súbor Ponitran, ktorý pôsobí pri Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Nesúťažne na festivale vystúpi folklórny súbor Zobor, ktorý pôsobí pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Na Akademickom Zvolene sa tiež zúčastní folklórny súbor Stavbár, ktorý pôsobí pri Žilinskej univerzite v Žiline. Z neďalekej Banskej Bystrice sa na festivale zúčastní univerzitný folklórny súbor Mladosť, ktorý je reprezentačným telesom Univerzity Mateja Bela.

PROGRAM
UTOROK 7. júla 2015
18:00 – 20:00 I. festivalový koncert
Dom kultúry Zvolen – Podborová

STREDA 8. júla 2015
18:00 – 20:00 II. festivalový koncert
Dom kultúry Zvolen – Podborová
18:00 – 21:00 Festivalový večer na námestí
Námestie SNP, Zvolen

ŠTVRTOK 9. júla 2015
14:30 – 16:30 Krojovaný sprievod mestom
Námestie SNP, Zvolen
18:00 – 20:30 Galakoncert
Dom kultúry Zvolen – Podborová

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Utorok, 19. Septembra 2017.
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57585