Akademický Zvolen 2017

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Technická univerzita vo Zvolene a mesto Zvolen organizujú XXIII. ročník medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2017, ktorý sa bude konať vo Zvolene v dňoch 4. až 6. júla 2017.

Leto na Slovensku je folklórnym obdobím, do ktorého pestrofarebného a zvukomalebného reťazca rôznych podujatí už dlhé roky patrí aj medzinárodný festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen. Festival sa zameriava na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín. Festival je súťažný, laureát festivalu získa tradičné ocenenie, akým je Zvolenská fujara. Festival sa vo Zvolene pravidelne realizuje od roku 1973.

Na 23. ročníku festivalu vystúpi sedem slovenských a štyri zahraničné folklórne súbory. Zo slovenských súborov sa predstaví domáci folklórny súbor Poľana, ktorý pôsobí pri Technickej univerzite vo Zvolene od roku 1955, z neďalekej Banskej Bystrice sa na festivale zúčastní univerzitný folklórny súbor Mladosť, ktorý je reprezentačným telesom Univerzity Mateja Bela, vystúpi tiež folklórny súbor Borievka, ktorý pôsobí pri Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, folklórny súbor Ekonóm z Ekonomickej univerzity v Bratislave, folklórny súbor Stavbár zo Žilinskej univerzite v Žiline, z Nitry pricestujú dva folklórne súbory – Ponitran z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Zobor, ktorý pôsobí pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Folklórne súbory pôsobiace pri slovenských univerzitách patria medzi špičkové umelecké telesá v tejto oblasti kultúry na Slovensku. Návštevníci festivalu sa tento rok môžu tešiť aj na vystúpenia zahraničných súborov zo Španielska, Cypru, Bosny a Hercegoviny a Srbska.

„Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je akýmsi obrazom pevného zväzku univerzitných akademických tradícií s každodenným pracovným kolobehom slovenského ľudu a s tradíciami vzniknutými vo voľných a sviatočných chvíľach slovenského národa,“ povedal rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil.

Festival sa začne v utorok 4. júla prvým festivalovým večerom na námestí SNP, kde vystúpi polovica súborov. Zároveň s festivalovým večerom na námestí bude prebiehať súťažný koncert v Divadle Jozefa Gregora Tajovského. V stredu vystúpi na námestí druhá polovica súborov, zatiaľ čo ostatní budú súťažiť v divadle. Štvrtkový program festivalu bude obohatený o tradičný krojovaný sprievod mestom, ktorý začne o 14:30 hod. Program Akademického Zvolena vyvrcholí vo štvrtok galakoncertom v Divadle Jozefa Gregora Tajovského. Viac ako tristo účinkujúcich predvedie divákom umelecké majstrovstvo v speve, tanci, hre na hudobné nástroje i pôsobivé choreografie zobrazujúce život a národné tradície svojho ľudu. Tento ročník festivalu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

PROGRAM
4. 7. 2017       UTOROK
18:00 – 20:00 I. festivalový koncert (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)
18:00 – 21:00 I. festivalový večer na námestí (Námestie SNP)

5. 7. 2017       STREDA
18:00 – 20:00 II. festivalový koncert (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)
18:00 – 21:00 II. festivalový večer na námestí (Námestie SNP)

6. 7. 2017       ŠTVRTOK
14:30 – 16:30 Krojovaný sprievod mestom (Námestie SNP)
18:00 – 20:30 Galakoncert (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského)
19:00 – 21:30 III. festivalový večer (Námestie SNP)

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Utorok, 19. Septembra 2017.
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57585