Laureátom Folklórneho festivalu Akademický Zvolen 2017 sa stal súbor Borievka z Košíc

Festivalu sa zúčastnilo sedem domácich a štyri zahraničné súbory, ktoré súťažili o hlavnú festivalovú cenu – Zvolenskú fujaru. Spolu viac ako 350 mladých ľudí – spievajúcich, hrajúcich či tancujúcich, súťažne vystupovalo počas dvoch festivalových predstavení. S veľkým úspechom u divákov sa stretli dva festivalové večery na Námestí SNP, a to 4. a 5. júla, rovnako ako aj krojovaný sprievod mestom v popoludňajších hodinách vo štvrtok 7. júla. Pomyselnou čerešničkou na záver festivalu bol Galakoncert v Divadle Jozefa Gregora Tajovského a následný III. festivalový večer na námestí, ktoré znova potvrdili, že obyvateľom tohto regiónu je slovenský folklór veľmi blízky.

Súťažné vystúpenia sledovala odborná porota, ktorá hodnotila hudbu, spev, tanec, námet, scénické spracovanie či autentickosť odevov. Na základe posúdenia poroty sa laureátom festivalu stal folklórny súbor Borievka, ktorého zriaďovateľom je Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Súbor vystúpil s programom pod názvom „Emigrant – Návrat domov“. Téma migrácie obyvateľstva je aj v súčasnosti veľmi aktuálna, Slovákom je známa už od 18. storočia. Najväčší rozmach zaznamenala v období pred 1. svetovou vojnou a po nej, kedy ľudia zo všetkých kútov Slovenska opúšťali krajinu kvôli sociálnej a hospodárskej situácii. Za vidinou lepšieho života smerovali do „krajiny neobmedzených možností” – do USA a Kanady. Tam väčšinou tvrdo pracovali v oceliarňach, uhoľných baniach a železiarňach. Nie každému sa však naplnili očakávania. Po ťažkých rokoch strávených v cudzine si človek až po návrate do domoviny uvedomí, ako čas plynie. Čas doma totiž nezastal, frajerky už nie sú frajerkami, niektorí rovesníci a najbližšia rodina už ani nie sú medzi živými. A dedina? Tá rastie a žije ďalej. Autorom choreografie víťazného programu bol Ján Vajda, hudobné spracovanie a ľudovú hudbu mal na starosti Radoslav Kertis.

Osobitým ocenením bola Cena primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej, ktorú odovzdala osobne folkloristom súboru Ponitran, folklórnemu súboru Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Po vystúpeniach všetkých zúčastnených súborov odovzdali prorektor Technickej univerzity vo Zvolene Branislav Olah spoločne s programovým riaditeľom festivalu Pavlom Gejdošom ceny za jednotlivé prvky umeleckých prejavov a tiež hlavnú cenu festivalu – Zvolenskú fujaru. Prorektor vo svojom príhovore poďakoval všetkým účastníkom, ale tiež celému organizačnému tímu a divákom v hľadisku, ktorí vytvorili v Divadle J. G. Tajovského vynikajúcu atmosféru. Zároveň odovzdal štafetu organizovania tohto Akademického folklórneho festivalu do rúk prorektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Zdenky Gálovej, pretože táto univerzita bude organizátorom festivalu Akademická Nitra 2018. Galakoncert a zároveň aj festival Akademický Zvolen 2017 skončil zborovo odspievanou študentskou hymnou Gaudeamus Igitur.


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Utorok, 19. Septembra 2017.
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57585