Zvolenská fujara putuje do Košíc

Na festivale sa zúčastnilo 10 folklórnych súborov zo Slovenska, z ktorých 9 súťažilo o hlavnú cenu festivalu – Zvolenskú fujaru. Spolu viac ako 300 mladých ľudí – spievajúcich, hrajúcich či tancujúcich, súťažne vystupovalo počas dvoch festivalových koncertov. Festivalový večer na námestí bol pre nepriazeň počasia zrušený, ale námestie rozospievali folkloristi počas krojovaného sprievodu mestom vo štvrtok 9. júla v popoludňajších hodinách. Festivalové koncerty v Dome Kultúry Podborová potvrdili, že obyvateľom tohto regiónu je slovenský folklór veľmi blízky.

Všetky vystúpenia sledovala odborná porota, ktorá hodnotila hudbu, spev, tanec, námet, scénické spracovanie či autentickosť odevov. Na základe posúdenia odbornej poroty sa laureátom festivalu stal folklórny súbor Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý vystúpil s programovým blokom s názvom „Iba obraz“. Hudobno-tanečný program sa zameriaval na dôslednú interpretáciu tanečného materiálu z oblasti východného Slovenska. Námetom na spracovanie programu sa stali archívne záznamy z neznámej obce na východnom Slovensku a z obce Ptrukša (z roku 1967), ktorá leží v oblasti bývalej Užskej župy. Autorom programu bol umelecký vedúci folklórneho súboru Hornád Štefan Štec.

Osobitým ocenením bola Cena primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej, ktorú odovzdala osobne folkloristom súboru Mladosť z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Po vystúpeniach všetkých zúčastnených súborov odovzdal prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil súborom ceny za jednotlivé prvky umeleckých prejavov a zároveň odovzdal aj hlavnú cenu festivalu – Zvolenskú fujaru. Rektor vo svojom príhovore poďakoval všetkým účastníkom, ocenil ich ladnosť pohybov a ľubozvučnosť hudby, poďakoval tiež celému organizačnému tímu a divákom v hľadisku, ktorí vytvorili v Dome kultúry vynikajúcu atmosféru. Zároveň odovzdal „štafetu“ organizovania akademického folklórneho festivalu do rúk prorektorky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Miroslavy Líškovej, pretože Univerzita Konštantína Filozofa bude organizátorkou festivalu Akademická Nitra 2016. Prorektorka v príhovore zdôraznila, že organizovanie akademických folklórnych festivalov je celosvetovo jedinečná záležitosť. Galakoncert a zároveň aj festival Akademický Zvolen 2015 skončil zborovo odspievanou študentskou hymnou Gaudeamus Igitur.

Cenu primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej získal folklórny súbor Mladosť z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Laureátom festivalu Akademický Zvolen 2015 sa stal folklórny súbor Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Pondelok, 21. Augusta 2017.
Meniny má Jana, zajtra Tichomír.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb

Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57420