Metodika zberu


Odber vzorky

Z jedného trusu odoberieme vzorku iba do jednej skúmavky. Vzorky odoberáme z povrchu trusu, podľa možnosti z tej časti, ktorá nebola v styku so zemou. Na takom mieste sa trus rýchlejšie vysuší a DNA je lepšie ochránená. Ak vidíme vrch trusu (zosilnený koniec, ktorý opustil telo nakoniec) odberáme vzorku z toho miesta. Ak bol trus vystavený silnému dažďu, pokúsime sa odobrať vzorku z čo najviac chráneného miesta. Ak je na truse sliz, ten vezmeme, pretože je v ňom dostatok DNA. Veľkosť vzorky trusu by mala zodpovedať veľkosti lieskového orecha. Po odbere ju prenesieme do skúmavky s konzervačným roztokom. Dáme pozor, aby vzorka nebola príliš veľká, pretože, v tom prípade by bol konzervačný roztok menej účinný. Najlepšie je odobrať vzorku trusu pomocou dvoch vetvičiek, ktoré nájdeme na blízku, alebo podobného materiálu, ktorý po použití zahodíme. Na každú vzorku použijeme „nové náradie“, čím zamedzíme znečisteniu vzoriek DNA inej vzorky, čím by sa vzorka znehodnotila.

Zapísanie údajov

Na etiketu skúmavky napíšeme všetky údaje podľa predtlače:

  • Dátum odberu vzorky.
  • Meno a priezvisko zberača, aby sme vám mohli zaslať výsledky, alebo aby sme vás skontaktovali, ak nám niečo bude nejasné.
  • Poľovný revír alebo lesná správa, kde ste našli vzorku.
  • Lokalita odberu vzorky. Ak máte GPS prístroj, zapíšte koordináty. Druhá možnosť je zápis miestneho názvu lokality a zaznačenie miesta odberu do priloženej mapy. Ak nemôžete poskytnúť presnú lokalitu, napíšte približnú.

    Získanie súradníc miesta. GPS súradnice môžete jednoducho zistiť aj pomocou stránky www.maps.google.sk, kde zistíte presné súradnice daného miesta kliknutím na pravé tlačidlo myši na toto miesto a výberom možnosti "Čo je tu?". Súradnice sa zobrazia vo vyhľadávacom poli. Súradnice zapíšte vo formáte desatinných stupňov napr.: 48.571844, 19.117851

  • Odhad čerstvosti trusu – zakrúžkujte, váš odhad čerstvosti trusu.
  • Veľkosť trusu – zakrúžkujte. Veľký trus medveďa je podobný menšiemu trusu kravy. Malý trus je približne tak veľký ako trus psa.
  • Poznámka – zapíšte čokoľvek, čo sa vám zdá, že bude pre nás užitočnou informáciou a mohlo by nám pomôcť pri výskume a interpretácii výsledkov, napr. kde boli nájdené vzorky, krmovisko, smetisko, cesta a pod. Tu nám môžete oznámiť, čo vás v súvislosti so vzorkou zaujíma.

Označenie trusu

Trus po odbere vzorky označíme, alebo odstránime, aby z neho iný zberač neodobral ďalšiu vzorku. Najlepšie je, ak na trus položíme väčší kameň, alebo ho prikryjeme dvomi skríženými konármi. Ak sa trus nachádza na ceste, môžme ho z vozovky odstrániť pomocou palice alebo kameňa. Označenie musí myť jednoznačné a trvalé! Z označeného trusu neodoberáme ďalšiu vzorku.

Odovzdanie vzorky

Skúmavky so vzorkami trusu aj prázdne skúmavky odovzdáme poľovnému hospodárovi, ktorý ich odovzdá Slovenskej poľovníckej komore. Pracovníci zo Zvolena si vzorky vyzdvihnú.

Napíšte nám

Ak budete mať vzorky nazbierané, napíšte nám o tom. Podľa toho zariadime vyzdvihnutie vzoriek, prípadne dodanie ďalších skúmaviek. (Kontakt)

Na stiahnutie

Paule, L., Krajmerová, D., Skrbinšek, T., 2013: Príručka spolupracovníka pri výskume medveďov pomocou genetických metód. Technická univerzita vo Zvolene, Zvolen

 


Skoč na navigáciu

Dnes

Dnes je Streda, 23. Augusta 2017.
Meniny má Filip, zajtra Bartolomej.
Pošli pozdrav

Ponuka služieb


Anketa

Aké informácie hľadáte na našej web stránke?

Celkový počet hlasujúcich: 57433